Andalusia’s B.J. Donaldson waits on the block to start Saturday at the district swim meet in Eufaula. | Courtesy photo

Stingrays get 2nd at district

Published 12:00am Tuesday, July 20, 2010

The Andalusia Stingrays finished in second place at the 2010 Alabama Recreation and Parks Association District IV swim meet Saturday in Eufaula.

Dothan’s swim team claimed the first place finish.

“I think I can speak for myself and (11-and-ups coach) Gavin (Donaldson) when I say that we were very pleased with our swimmers,” 10-and-under swim coach Barbara Peek said. “A good number of our swimmers posted their best times ever, and some of the improvements were mind-blowing.”

The top three finishers in each event are granted a spot at the state tournament on July 30-31 in Valley, Ala.

The following is a list of the top three winners from Andalusia in each swimming event:

8-and-under 100-yard individual medley (boys and girls): West Parker — 2 minutes, 09.66 seconds, Ellis Mount — 2:11.27, Ashlyn Nall — 2:19.25; 11-12 100-yard IM (boys and girls): Ian Peek — 1:22.01, Cali Fillmer — 1:31.14, Kaden Arnold — 1:37.39; 13-14 100-yard IM (boys and girls): Zach Parker — 1:17.06, Judy Johnson — 1:28.47; 15-18 100-yard IM (boys and girls): Will Parker — 1:08.67, Jen Botta — 1:22.70.

8-and-under 25-yard breaststroke (boys and girls): Stuart Baker — 25.16, West Parker — 25.85, Ellis Mount — 29.01, Ashlyn Nall — 30.33, Ashli Parker — 37.87; girls 9-10 50-yard breaststroke: Mary Beth Parker — 47.73; boys 11-12 50-yard breaststroke: Ian Peek — 40.81; 13-14 50-yard breaststroke (boys and girls): B.J. Donaldson — 36.55, Noah Rider — 37.10, Mary Johnson — 45.18; boys 15-18 50-yard breaststroke: Michael Hudson — 36.46.

8-and-under 25-yard freestyle (boys and girls): Cameron Woodard — 19.23, Emma Younce — 18.21, Laura Lea Blatz — 20.45; boys 9-10 50-yard freestyle: Brandon Hudson — 35.93; 11-12 50-yard freestyle (boys and girls): Jeremy Boyd — 32.48, Kaden Arnold — 36.08, Bronwyn Smith — 35.21; 13-14 50-yard freestyle (boys and girls): B.J. Donaldson — 27.76, Judy Johnson — 34.06.

8-and-under 100-yard medley relay (boys and girls): Stuart Baker, West Parker, Ellis Mount and Cameron Woodard — 1:41.19, Emma Younce, Ashli Parker, Ashlyn Nall and Laura Lea Blatz — 1:50.05; 9-10 200-yard medley relay (boys and girls): Wyatt Taylor, Coleman Thompson, Brandon Hudson and Nico Gacha — 3:21.75, Mary Beth Baker, Alyssa Arnold, Callen Woodard and Katrine Christensen — 3:18.51; boys 11-12 200-yard medley relay: Jeremy Boyd, Ben Parker, Ian Peek and Josh Hudson — 2:54.72; 13-14 200-yard medley relay (boys and girls): B.J. Donaldson, Noah Rider and Chase Fillmer — 2:22.17, Bronwyn Smith, Mary Johnson, Judy Johnson and Elisabeth Christensen — 2:44.16; girls 15-18 200-yard medley relay: Jasmine Botta, Hannah Nelson, Jen Botta and Kayana Covell — 2:36.51.

8-and-under 25-yard butterfly (boys and girls): Ellis Mount — 34.73, Ashlyn Nall — 28.46; 11-12 50-yard butterfly (boys and girls): Ian Peek — 38.43, Cali Fillmer — 41.97; girls 13-14 50-yard butterfly: Judy Johnson — 43.21.

8-and-under 25-yard backstroke (boys and girls): Stuart Baker — 22.72, Cameron Woodard — 25.67, Emma Younce — 21.69; 9-10 50-yard backstroke (boys and girls): Garrett Nelson — 53.23, Wyatt Taylor — 54.73, Mary Beth Baker — 41.24; 11-12 50-yard backstroke (boys and girls): Jeremy Boyd — 43.88, Cali Fillmer — 42.11, Loni Blatz — 47.05; 13-14 50-yard backstroke (boys and girls): B.J. Donaldson — 32.92, Noah Rider — 34.35, Bronwyn Smith — 41.22; 15-18 50-yard backstroke (boys and girls): Will Parker — 30.63, Jasmine Botta — 38.38.

Boys 8-and-under 50-yard long freestyle (boys and girls): Cameron Woodard — 43.65, Stuart Baker — 45.66, Emma Younce — 42.25; 9-10 100-yard long freestyle (boys and girls): Brandon Hudson — 1:21.13, Mary Beth Baker — 1:21.55; boys 11-12 100-yard long freestyle: Jeremy Boyd — 1:18.19; 13-14 100-yard long freestyle (boys and girls): Zach Parker — 1:08.26, Bronwyn Smith — 1:20.76; girls 15-18 100-yard long freestyle: Kayana Covell — 1:18.06.

8-and-under 100-yard freestyle relay (boys and girls): Stuart Baker, West Parker, Ellis Mount and Cameron Woodard — 1:30.41, Alex Browning, Aidan Vines, Everett Thompson and Addison Mount — 1:55.54, Emma Younce, Mary Taylor Seymore, Laura Lea Blatz and Ashlyn Nall — 1:26.37; 9-10 200-yard freestyle relay (boys and girls): Wyatt Taylor, Coleman Thompson, Nico Gacha and Brandon Hudson — 2:56.32, Callen Woodard, Katrine Christensen, Mary Beth Baker and Alyssa Arnold — 2:55.14, Peyton Helms, Aubrey Nall, Cassidy Coon and Sheridan Wright — 3:56.41; boys 11-12 200-yard freestyle relay: Jeremy Boyd, Josh Hudson, Ben Parker and Ian Peek — 2:30.62; 13-14 200-yard freestyle relay (boys and girls): Noah Rider and B.J. Donaldson — 2:04.49, Bronwyn Smith, Elisabeth Christensen, Mary Johnson and Judy Johnson — 2:24.98; girls 15-18 200-yard freestyle relay: Hannah Nelson, Kayana Covell, Jasmine Botta and Jen Botta — 2:18.49.

The following is a list of Stingrays swimmers who finished in fourth or fifth place in their respective individual swimming event:

• 100-yard invidual medley

Garrett Nelson, Alyssa Arnold, Chase Fillmer, Elisabeth Christensen

• 50-yard breaststroke

Ben Parker, Cassidy Coon, Josh Hudson, Elisabeth Christensen, Jen Botta

• 25-yard freestyle

Alex Browning, Aidan Vines

• 50-yard freestyle

Loni Blatz, Brownyn Smith, Mary Johnson, Michael Hudson, Hannah Nelson

• 50-yard butterfly

Brandon Hudson, Callen Woodard, Kaden Arnold, Chase Fillmer, Elisabeth Christensen, Will Parker, Jen Botta

• 25-yard backstroke

Drew Seymore, Laura Lea Blatz

• 50-yard backstroke

Coleman Thompson, Katrine Christensen, Ethan Jones, Hannah Nelson

• 50-yard long freestyle

West Parker, Laura Lea Blatz

• 100-yard long freestyle

Wyatt Taylor, Loni Blatz, Jacob Peek, Michael Hudson

Editor's Picks