registration

30 Stingrays qualify for state

Published 12:00am Wednesday, July 20, 2011

Thirty Andalusia swimmers in both individual and relay categories qualified for the state meet July 29-30 in Cullman this past weekend at the district meet in Dothan, where the Stingrays finished in second place overall.

“I was proud of the way this team conducted themselves and competed in the meet,” 11-and-up coach Gavin Donaldson said. “This is a great group of young swimmers that do it with class.”

The Stingrays swam against teams from Troy, Eufaula, Dothan and Ft. Rucker.

The following is a list of the Stingrays that finished in the top three in their respective swimming category:

• Boys 8-and-under 100-yard individual medley (IM): Alex Browning — 2 minutes, 11.05 seconds;

• Boys 9-10 100-yard IM: Stuart Baker — 1:43.32, West Parker — 2:00.72;

• Girls 11-12 100-yard IM: Cali Fillmer — 1:19.57;

• Boys 15-18 100-yard IM: Michael Hudson — 1:09.06;

• Boys 9-10 50-yard breaststroke: West Parker — 50.33;

• Boys and girls 11-12 50-yard breaststroke: Ben Parker — 43.24, Mary Beth Baker — 44.96;

• Boys and girls 13-14 50-yard breaststroke: Noah Rider — 34.47, Elisabeth Chrstensen — 44.21;

• Boys 15-18 50-yard breaststroke: B.J. Donaldson — 33.04;

• Boys and girls 8-and-under 25-yard freestyle: Alex Browning — 20.65, Aidan Vines — 21.61, Addison Mount — 22.72, Ava Bailey — 20.08;

• Girls 9-10 50-yard freestyle: Emma Younce — 39.25;

• Boys 11-12 50-yard freestyle: Brandon Hudson — 33.58, Ben Parker — 35.99;

• Boys 15-18 50-yard freestyle: B.J. Donaldson — 25.26;

• Boys 8-and-under 100-yard medley relay: Noah Whiddon, Alex Browning, Aidan Vines and Addison Mount — 2:01.17;

• Boys and girls 9-10 200-yard medley relay: Stuart Baker, West Parker, Cameron Woodard and Ellis Mount — 2:23.50, Ashlyn Nall, Emma Younce, Sheridan Wright and Laura Lea Blatz — 3:31.02;

• Boys 11-12 200-yard medley relay: Luke Johnson, Ben Parker, Brandon Hudson and Josh Hudson — 2:48.25;

• Girls 13-14 200-yard medley relay: Mary Johnson, Elisabeth Christensen, Judy Johnson and Kaden Arnold — 2:46.25;

• Boys 8-and-under 25-yard butterfly: Aidan Vines — 31.09;

• Girls 9-10 50-yard butterfly: Sheridan Wright — 1:01.68;

• Girls 11-12 50-yard butterfly: Cali Fillmer — 33.86;

• Girls 13-14 50-yard butterfly: Judy Johnson — 38.30, Kaden Arnold — 41.12;

• Boys 8-and-under 25-yard backstroke: Addison Mount — 29.20;

• Girls 9-10 50-yard backstroke: Emma Younce — 42.31;

• Girls 11-12 50-yard backstroke: Cali Fillmer — 37.49, Mary Beth Baker — 39.77;

• Boys 13-14 50-yard backstroke: Noah Rider — 32.84;

• Boys 15-18 50-yard backstroke: B.J. Donaldson — 29.78;

• Boys and girls 8-and-under 50-yard freestyle: Alex Browning — 50.28, Addison Mount — 53.42, Ava Bailey — 49.46;

• Girls 9-10 100-yard freestyle: Emma Younce — 1:30.22, Sheridan Wright — 1:51.85;

• Boys and girls 11-12 100-yard freestyle: Brandon Hudson — 1:15.92, Mary Beth Baker — 1:13.73;

• Boys 8-and-under 100-yard freestyle relay: Alex Browning, Noah Whiddon, Addison Mount and Aidan Vines — 1:42.47;

• Boys and girls 9-10 200-yard freestyle relay: Cameron Woodard, Trevey Stoudemire, Ellis Mount and Stuart Baker — 2:57.05, Ashlyn Nall, Sheridan Wright, Laura Blatz and Emma Younce — 3:00.02;

• Boys and girls 11-12 200-yard freestyle relay: Ben Parker, Ethan Gobea, Josh Hudson and Brandon Hudson — 2:27.97, Loni Blatz, Bella Whisonant, Mary Beth Baker and Cali Fillmer — 2:31.73;

Girls 13-14 200-yard freestyle relay: Elisabeth Christensen, Kaden Arnold, Mary Johnson and Judy Johnson — 2:27.05.

Leave a comment

You must be a registered user and signed in to comment on this article.

Editor's Picks