DSC_6960
Bailey O'Ferrell competes in the goat tying event during the short go Saturday night. | Andrew Garner/Star-News

6 locals to ride at rodeo nationals

Published 11:58pm Saturday, June 14, 2014

Four local cowboys and two local cowgirls will be hitting the road to compete at the 2014 National High School Rodeo Association Finals in Rocky Springs, Wyo., after each qualified in the top four of their respective events at the Alabama state finals today.

Florala’s Chase Hargrove will compete in bareback riding; Andalusia’s Gus Maraman will compete in tie down; Straughn’s Jordan Whitman and Dustin Hyson will compete in team roping; Casey Cox of Red Level will compete in shooting; and Sparta’s Bailey O’Ferrell will compete in pole bending, goat tying, barrel racing and cutting at nationals, which will be held July 13-19.

Kinston’s Lukas Taylor and Pleasant Home’s Hanna Seymour qualified for nationals, but opted not to go.

Because another participant chose not to go and she finished sixth in shooting, Cox was able to grab a ticket to the big show.

The top four in each event qualify for nationals, but have the choice to go or not to go.

At the awards ceremony after the rodeo had ended, O’Ferrell picked up the reserve champion All-Around Cowgirl award with 832 points; and Hyson won the Rookie All-Around Cowboy award with 168 points.

Taylor came in third place in the All-Around Cowboy division with 611 points.

The following is a list of where the locals placed in their respective events after the short go round yesterday:

Shooting

Casey Cox, sixth place

Dustin Hyson, fifth place

Chase Hargrove, first place and shooting champion

Girls Cutting

Maggie Holmes, sixth place

Hanna Seymour, third place

Bailey O’Ferrell, reserve champion

Boys Cutting

Lukas Taylor, average winner

Lukas Taylor, reserve champion

Bareback Riding

Chase Hargrove, average winner

Chase Hargrove, bareback riding champion

Breakaway Roping

Hanna Seymour, fifth place

Tie Down Roping

Lukas Taylor, seventh place

Gus Maraman, third place

Pole Bending

Bailey O’Ferrell, fifth place

Steer Wrestling

Chase Hargrove, eighth plea

Goat Tying

Bailey O’Ferrell, fifth place

Team Roping

Bailey O’Ferrell and Zach Varner, seventh place

Lauryn Hoagland and Dustin Hyson, fourth place

Jordan Whitman and Ryan Bibb, third place

Lukas Taylor and Garrett McDonald, reserve champion

Barrel Racing

Bailey O’Ferrell, fourth place

SECOND GO TIMES FROM FRIDAY

Barrel Racing

Bailey O’Ferrell – 15.954

Maggie Holmes – 25.816

Casey Cox – 22.304

Hanna Seymour – 17.148

Team Roping

Jordan Whitman, Ryan Bibb – 31.80

Goat Tying

Hanna Seymour – 12.26

Casey Cox – 16.45

Pole Bending

Casey Cox – 23.135

Bailey O’Ferrell – 31.888

Maggie Holmes – 25.893

Hanna Seymour – 24.550

Calf Roping

Lukas Taylor – 17.75

Gus Maraman – 14.05

Steer Wrestling

Gus Maraman – 11.16

*”No times” are not listed in the second go times.

Editor's Picks