AHSAA softball area tournaments begin next week

Published 10:47 am Friday, April 29, 2022

All six county softball teams will begin the softball postseason with the first hurdle to clear, the Alabama High School Athletic Association area tournament round.

This year will mark the final time softball conducts an area tournament, as the format will convert to a four-team regional field in 2023.

For all area tournaments, the top-seeded team in the final regular-season standings will serve as the host. Each tournament will be conducted in a double-elimination bracket. The higher seed will be the designated “home team” in the first games, while a coin flip will determine the “home team” in all subsequent games.

Admission is $8 per day plus a processing fee, and all tickets must be purchased through the AHSAA’s ticketing partner, GoFan.

1A Area 2 at Pleasant Home:
Game 1: (1) Pleasant Home vs. (4) Florala, Monday, May 2, 1 p.m.
Game 2: (2) Kinston vs. (3) Samson, Monday, May 2, 3 p.m.
Game 3: Loser-Game 1 vs. Loser-Game 2, Monday, May 2, 5 p.m.
Game 4: Winner-Game 1 vs. Winner-Game 2, Monday, May 2, 7 p.m.
Game 5: Winner-Game 3 vs. Loser-Game 4, Tuesday, May 3, 3 p.m.
Game 6: Championship Winner-Game 4 vs. Winner-Game 5, Tuesday, May 3, 5 p.m.
Game 7: Championship (if needed), Tuesday, May 3, 7 p.m.

1A Area 3 at Brantley:
Game 1: (1) Brantley vs. (4) Georgiana, Tuesday, May 3, 10 a.m.
Game 2: (2) Red Level vs. (3) McKenzie, Tuesday, May 3, 11:30 a.m.
Game 3: Loser-Game 1 vs. Loser-Game 2, Tuesday, May 3, 1 p.m.
Game 4: Winner-Game 1 vs. Winner-Game 2, Tuesday, May 3, 2:30 p.m.
Game 5: Winner-Game 3 vs. Loser-Game 4, Tuesday, May 3, 4 p.m.
Game 6: Championship Winner-Game 4 vs. Winner-Game 5, Tuesday, May 3, 5:30 p.m.
Game 7: Championship (if needed), Tuesday, May 3, 7 p.m.

3A Area 4 at Opp:
Game 1: (1) Opp vs. (4) Goshen, Tuesday, May 3, 9 a.m.
Game 2: (2) New Brockton vs. (3) Pike County, Tuesday, May 3, 11 a.m.
Game 3: Loser-Game 1 vs. Loser-Game 2, Tuesday, May 3, 1 p.m.
Game 4: Winner-Game 1 vs. Winner-Game 2, Tuesday, May 3, 3 p.m.
Game 5: Winner-Game 3 vs. Loser-Game 4, Tuesday, May 3, 5 p.m.
Game 6: Championship Winner-Game 4 vs. Winner-Game 5, Tuesday, May 3, 7 p.m.
Game 7: Championship (if needed), Tuesday, May 3, 9 p.m.

4A Area 2 at Geneva:
Game 1: (1) Geneva vs. (4) Straughn, Thursday, May 5, 9 a.m.
Game 2: (2) Dale County vs. (3) Ashford, Thursday, May 5, 11 a.m.
Game 3: Loser-Game 1 vs. Loser-Game 2, Thursday, May 5, 1 p.m.
Game 4: Winner-Game 1 vs. Winner-Game 2, Thursday, May 5, 3 p.m.
Game 5: Winner-Game 3 vs. Loser-Game 4, Thursday, May 5, 5 p.m.
Game 6: Championship Winner-Game 4 vs. Winner-Game 5, Thursday, May 5, 7 p.m.
Game 7: Championship (if needed), Thursday, May 5, 9 p.m.

5A Area 4 at Charles Henderson:
Game 1: (2) Andalusia vs. (3) Greenville, Tuesday, May 3, 10 a.m.
Game 2: (1) Charles Henderson vs. Winner-Game 1, Tuesday, May 3, 12:30 p.m.
Game 3: Loser-Game 1 vs. Loser-Game 2, Tuesday, May 3, 2:30 p.m.
Game 4: Championship Winner-Game 2 vs. Winner-Game 3, Tuesday, May 3, 4:30 p.m.
Game 5: Championship (if needed), Tuesday, May 3, 6:30 p.m.

The top two teams in each of 16 areas in Class 1A-6A will advance to the tournament to one of four regionals. For all six county teams, the area champion and runner-up will advance to the South Regional at the Gulf Shores Sportsplex from May 10-13.

(#) indicates each team’s area tournament seeding.